O středisku

Pro koho jsme a koho hledáme?

Junák je nezisková, nestátní organizace sdružující lidi jedné krve. Lidi hledající partu a příležitost. Jsme otevřeni všem dětem i dospělým, kteří si chtějí posunout své hranice a odměnou je všestranný rozvoj osobnosti. Nechodíme jen do přírody, nehrajeme neustále hry, ale také dokážeme posedět, popřemýšlet a zastavit se v tak uspěchané době, např. u ohně.

Jsme tu pro děti, ve kterých se snažíme vzbudit přirozenou fantasii, naučit je zodpovědnosti, samostatnosti a také praktické věci do života. Nezapomínáme ale ani na dospívající, které učíme vlastenectví, zodpovědnosti za druhé a dohromady překonáváme hranice nejen svých možností.

Historie

V Bojkovicích působí skauti nepřetržitě už více než 26 let (skrytě zde působili i před rokem 1989). Úplně nejstarší zmínky o skautské činnosti v Bojkovicích máme z 20. let 20. století.

V roce 2000 pod středisko Bojkovice vedené Evou Bařinovou spadaly 4 oddíly, včetně oddílu působícího v Suché Lozi pod vedením Mgr. Petra Gazdíka. Ten se později osamostatnil a nyní působí v Suché Lozi jako samostatné skautské středisko.

V roce 2005 byla do funkce vedoucího střediska v Bojkovicích zvolena Kateřina Juřičková. Celé středisko se tehdy skládalo z jednoho oddílu mladších dětí. Skauti se věnovali celoroční činnosti, táboření, dobročinným sbírkám a tradičním akcím pro veřejnost jako např. Otvírání studánek.

"Pokusme se zanechat tento svět o trochu lepším, než jaký byl, když jsme na něj přišli."

Robert Baden-Powell

V roce 2008 se vedení jediného bojkovského oddílu a následně i střediska od základů změnilo. Vedoucím střediska se stal Radomír Staš a jeho zástupcem byl Marek Soja. Snad i díky této změně a společnému odhodlání celého vedení se členská základna zdvojnásobila a v Bojkovicích skautovalo na 40 lidí ve třech oddílech (I. oddíl Fénix, II. oddíl Labyrint, III. oddíl roverský kmen Sekvan).

V roce 2010 se původně nejsilnější I. oddíl Fénix rozdělil na oddíl pro mladší členy (II. oddíl Plamínek) a oddíl pro starší členy (I. oddíl Fénix).

Současnost

V současnosti středisko čítá kolem 50 členů každého věku, od světlušek a vlčat až po činovníky. Středisko se snaží mimo jiné zapojovat do veřejného života města - spolupracujeme např. s Muzeem Bojkovska, kdy vypomáháme při akcích jako je Muzejní noc nebo Živý Betlém, který je součástí Bojkovského jarmarku.

Každý týden máme pravidelně družinové schůzky, pořádáme výpravy do přírody i do měst, nejen do našeho okolí. Každý rok vyrážíme tábor, vždy na jiné místo, aby i děti poznaly krásy naší republiky. Setkáváme se také s ostatními skauty nejen v okrese, ale také po celé republice. Účastníme se charitativních akcí a pořádáme také Výstavu na stromech.

V prosinci 2017 se naše středisko rozrostlo o dívčí oddíl Atlantida z Mořkova, se kterým od r. 2013 zažíváme táborová dobrodružství.

Doufáme, že se nám podaří pokračovat v započatém a vše bude fungovat dál.

Junák - český skaut, středisko Bojkovice, z. s.